Millised on erinevad ESTA staatused?

Category: ESTA staatus | 0
Erinevad ESTA staatused

Elektrooniline reisiloa süsteem ehk ESTA on automatiseeritud reisijate turvakontrolli süsteem inimestele, kes soovivad külastada USAd viisavabadusprogrammi (VWP) raames. Heakskiidetud ESTA-luba ei tähenda, et teid lubatakse riiki. Vastuvõetavuse määravad USA tolli- ja piirivalveametnikud riiki saabumisel. ESTA-l kogutud biograafilised andmed annavad aga vastused VWP-kõlblikkuse küsimustele ja teavitavad ametnikke vastavalt võimalikest julgeoleku- või sisseränderiskidest.

Millal ja kuidas ma peaksin ESTA reisiluba taotlema?

Teil on vaja ESTA reisiluba enne reisimist. Ideaalis peaksite alustama protsessi enne lennu ja majutuse kinnitamist, sest võib juhtuda, et teid lükatakse tagasi.

Taotlused esitatakse veebipõhiselt ESTA veebisaidil ja need tuleb esitada inglise keeles, kuigi juhised on saadaval mitmes keeles.

Mõned veebisaidid tunduvad olevat ametlikud ja pakuvad, et lihtsustavad ja kiirendavad protsessi teie nimel tasu eest. Menetlus on sama, olenemata sellest, kes seda taotleb, ja teie esitatud teave on identne, kuid te jagate seda tundmatu kolmanda osapoolega.

Üksikasjad selle kohta, millist teavet kogutakse, leiate USA Sisejulgeolekuministeeriumi veebisaidilt, kuid sisuliselt tahavad nad teada järgmist:

  • nakkushaigused,
  • teatavate kuritegude eest tehtud vahistamised ja süüdimõistmised ning
  • varasem viisade tühistamine või väljasaatmine.

Kui kaua kestab ESTA taotlemise protsess?

Tavaliselt saate vastuse 72 tunni jooksul, kuid kui te ei kuule midagi päeva pärast, võite vaadata ESTA veebisaidilt, milline on teie taotluse viimane staatus. Teil on vaja käepärast oma passi numbrit, sünniaega ja taotluse numbrit. Lihtsalt järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid, et oma taotlus kätte saada ja selle olekuga tutvuda. On kolm võimalikku stsenaariumi:

  • Heakskiidetud luba
  • Loa andmine on pooleli
  • Reisimine ei ole lubatud

Heakskiidetud luba

Kui te selle saate, siis võite minna, kuid pidage meeles, et see ei tähenda, et teile oleks tagatud riiki sisenemine. ESTA on vaid esialgne julgeolekukontroll, mille USA valitsus teeb enne reisijate lubamist Ameerika Ühendriikidesse suunduva lennu- või meretranspordifirma pardale. Kui ESTA on heaks kiidetud, lubab ESTA luba teil riigis viibida 90 päeva ühe külastuse kohta, kuid te peate saabumisel teatama, millal te kavatsete lahkuda. Heakskiidetud ESTA kehtib kaks aastat või kuni passi kehtivusaja lõpuni.

Loa andmine on pooleli

Kui teie taotluse kohta ei ole veel otsustatud, saate teate, et see on menetluses. Ärge sattuge paanikasse, te peaksite otsuse saama 72 tunni jooksul. Te võite regulaarselt kontrollida oma ESTA staatust internetis või oodata, kuni saate teate oma loa heakskiitmise või tagasilükkamise kohta.

Reisimine ei ole lubatud

Staatus “reisiluba ei ole lubatud” tähendab, et teid ei lubata riiki viisavabadusprogrammi alusel ja te peate taotlema viisat USA saatkonnast või konsulaadist. Lisateavet leiate USA välisministeeriumi konsulaarasjade büroost. Võite uuesti taotleda ESTA reisiluba, kui teie asjaolud on muutunud või kui olete taotlusvormil teinud vea.

Kui kaua ESTA kehtib?

Teie ESTA-t ei saa pikendada. Te peate taotlema uut ESTA-luba, kui kehtib mõni järgmistest tingimustest:

  • pärast kahe aasta möödumist teie eelmise ESTA loa kuupäevast või
  • kui teie passi uuendatakse või
  • kui üks või mitu asjaolu muutub, näiteks nimi, sugu või kodakondsusriik, või
  • muutuvad asjaolud, mis on aluseks mis tahes abikõlblikkuse küsimustele antud vastustele, millele te vastasite “jah” või “ei”.

Kas ma pean oma ESTA-loa välja printima?

Te ei pea oma ESTA taotluse vastuseid kaasa võtma, kuid vajate oma taotluse numbrit. Soovitatav on välja printida kinnitatud ESTA kinnituse lehekülg, kuna mõned lennuettevõtjad soovivad näha paberkandjal koopiat. Pange tähele, et teil võidakse endiselt paluda täita digitaalne tollivorm USA passikontrolli saabumisel riiki sisenemisel. Ka see ei garanteeri teile riiki sisenemist, kuid on äärmiselt haruldane, et kedagi lükatakse riiki sisenemisel tagasi, välja arvatud juhul, kui ta ei ole ausalt vastanud ühele kriitilisest küsimusest, näiteks valetab süüdimõistva kohtuotsuse või varasema USA sisserändaja ajaloo kohta.