USA viisareeglite muudatus katkestab rahvusvaheliste preestrite alalise elamisloa saamise tee

Category: Uudised | 0
USA viisareeglite muudatus katkestab rahvusvaheliste preestrite alalise elamisloa saamise tee
USA viisareeglite muudatus katkestab rahvusvaheliste preestrite alalise elamisloa saamise tee

Ettenägematult on aprillis jõustunud USA viisareeglite muudatus põhjustanud märkimisväärseid häireid kunagi sujuvalt kulgenud protsessis, mis puudutab välismaal sündinud usutöötajaid, eriti katoliku preestreid, kes soovivad saada püsivat elamisluba Ameerika Ühendriikides.

Tuhandeid inimesi mõjutav reeglite muudatus on kirikuringkondades saanud minimaalset tähelepanu, mistõttu paljud preestrid ei ole teadlikud eesootavatest väljakutsetest.

Reeglite muutmise mõju kirikujuhtidele

Isa Edgardo Rodriguez, armastatud Salvadori preester ühes California koguduses, avastas hiljuti selle reegli muutuse mõju, kui USA immigratsiooniasutused teatasid talle, et ta peab üheks aastaks oma kodumaale tagasi pöörduma ja alustama uuesti kogu rohelise kaardi saamise protsessi.

See järsk muutus sisserändeprotsessis on nii preestrit kui ka tema kogukonda šokis. Püha Piuse kiriku pastor isa Thomas Martin kurtis: “Me kaotasime suure preestri.”

Reeglite muutmine ja selle tagajärjed

Kuni aprillini oli rahvusvaheliste preestrite tee rohelise kaardi saamiseni üldiselt lihtne, kuna see anti pärast kohaliku piiskopi heakskiitu inkardinatsiooniks.

Protsess algas tavaliselt R-1 mitterahalise usutöötaja viisaga, mis viis alalise elamisloa taotlemiseni.

Hiljutine reeglite muutmine, mille põhjuseks oli seaduse väär kohaldamine, on aga tekitanud mahajäämuse, mis jätab usutöötajad viieks kuni kümneks aastaks seisma, enne kui nad saavad alalise elaniku staatuse.

Miguel Naranjo, katoliku õigusliku immigratsioonivõrgustiku (CLINIC) religioossete immigratsiooniteenuste sektori direktor, selgitas, et sisserändekriis lõunapiiril mõjutas seda poliitikamuutust, mis tõi kaasa piirangud El Salvadorist, Guatemalast ja Hondurasest pärit taotlejatele.

Lahenduste otsimine

Religioossed organisatsioonid, sealhulgas USA katoliku piiskoppide konverents (USCCB), propageerivad resolutsioone.

Kavandatav lahendus hõlmab üheaastase ooteaja lühendamist enne uue R-1 viisa taotlemist, et kiirendada protsessi ja minimeerida häireid pastoraalpraktika läbiviimisel.

Kuid ebakindlus on endiselt olemas ja religioosne kogukond uurib alternatiivseid viisaprogramme, näiteks kõrgharidusasutuste pakutavaid programme.

Kiriku jaoks kõrged panused

Kansas City peapiiskop Joseph Naumann väljendas pettumust ja mõistmatust valitsuse otsuse üle, rõhutades, et selle mõju hakkab juba tunda olema.

Los Angelese peapiiskopkonnas on 50% preestritest välismaal sündinud, kusjuures 10% neist omab ajutist R-1 viisat. Isa Joel Henson teatas, et kaks rahvusvahelist preestrit on viisaprobleemide tõttu juba oma kodumaale tagasi pöördunud.

Tulevased väljakutsed ja koostöö

USCCB ja eri usundite usujuhid on pöördunud abi saamiseks Kongressi poole. Siiski tekitab polariseerunud seadusandlik keskkond ja aeglane reageerimine sisserändeküsimustele ebakindlust kiire tegutsemise suhtes.

Viisaeeskirja muudatus ei mõjuta mitte ainult preestreid, vaid laieneb ka katoliku koolidele, hooldekodudele ja pastoraalsetele programmidele.

Isa Frank Donio, meeste ülempreestrite konverentsi tegevdirektor, rõhutas kiriku rahvusvahelist iseloomu Ameerika Ühendriikides ja selle sõltuvust sisserännanud preestritest.

Avaldades tänu välismaal sündinud preestrite ja usuliste naiste panuse eest, rõhutas ta vajadust kollektiivse resolutsiooni järele.

ESTA roll sisserände hõlbustamisel

USA viisareeglite muutmine kujutab endast olulist väljakutset kirikule ja selle sõltuvusele välismaal sündinud preestritest.

Samal ajal kui kirik otsib lahendusi ja propageerib lahendusi, peavad üksikisikud olema kursis sisserändepoliitika muutustega.

Ameerika Ühendriikidesse reisivate isikute jaoks on elektrooniline reisiloa süsteem (ESTA) endiselt väga oluline. Olukorra muutudes muutub ESTA nõuetega ja protsessidega kursis olemine veelgi olulisemaks nende jaoks, kes liiguvad USA sisserände keerulisel maastikul.

Sel keerulisel perioodil töötavad kirik ja selle juhid väsimatult viisaküsimuste lahendamise nimel, tagades, et Ameerika Ühendriikide katoliku kogukonna vajadusi teenivate rahvusvaheliste usutöötajate rikkalik traditsioon jätkub vaatamata hiljutistest sisserändepoliitika muudatustest tulenevatele ootamatutele takistustele.