
Kui olete saanud ESTA reisiloa, võib seda kasutada mitmeks reisiks kahe aasta jooksul alates loa heakskiitmise kuupäevast või kuni passi kehtivuse lõppemiseni, olenevalt sellest, kumb juhtub varem. Kehtivusaja jooksul ei ole vaja uut luba uuesti taotleda.
Siiski on oluline teada, et ESTA loa saamine ei anna teile õigust viibida Ameerika Ühendriikides 2 aastat. See võimaldab teil külastada USAd ainult viisavabadusprogrammi(VWP) tingimuste alusel, mis võimaldab teil viibida selles riigis korraga kuni 90 päeva.
Oluline on teadvustada ka midagi muud: selleks, et teid ei kahtlustataks riigis elamise katses, on soovitatav, et külastuste vahel jääks mõistlik ajavahemik. Ärge püüdke riigist lahkuda üheks või kaheks päevaks ja siis tagasi tulla.
Meie uurimuse kohaselt, kui olete viibinud USAs kogu 90-päevase perioodi jooksul ESTAga, peate enne tagasipöördumist riigist lahkuma vähemalt 90 päevaks. Teisisõnu, teie visiitide vaheline aeg peaks olema vähemalt sama pikk kui teie viimane visiit.
Kuidas saab ESTA reisiluba kasutada kauem kui 90 päeva?
ESTA(Electronic System for Travel Authorization) on viisavabadusprogramm, mis lubab liikmesriikide kodanikel reisida USAsse turismi- või ärilistel eesmärkidel kuni 90 päeva ilma viisata. Kahjuks ei ole ESTAga seaduslik jääda sellesse riiki kauemaks kui 90 päevaks.
Kui teil on vaja jääda USAsse kauemaks kui 90 päevaks, peaksite taotlema viisat. Sõltuvalt teie reisi eesmärgist on saadaval erinevat tüüpi viisad. Näiteks kui te kavatsete õppida USAs, peaksite selle asemel taotlema üliõpilasviisat. Kui te kavatsete selles riigis töötada, peaksite samuti taotlema tööviisat.
USAsse viisa saamiseks tuleb kõigepealt pöörduda lähimasse Ameerika Ühendriikide saatkonda või konsulaati. Seal peate täitma taotlusvormi, esitama tõendavad dokumendid ja maksma lõivu. Samuti peate osalema isiklikul vestlusel konsulaarametnikuga.
Kui teie viisataotlus rahuldatakse, antakse teile viisa, mis võimaldab teil siseneda Ameerika Ühendriikidesse ja jääda sinna teatud ajaks. Teie viisa kestus sõltub sellest, millist viisat te olete taotlenud.
Mitu korda lubatakse mul heakskiidetud ESTAga Ameerika Ühendriikidesse siseneda?
Ühe ja sama ESTA reisiloa alusel võite teha mitu reisi USAsse, tingimusel et see jääb kehtima. ESTA kehtivusaeg on tavaliselt kaks aastat alates selle heakskiitmise kuupäevast või kuni teie passi kehtivusaja lõpuni, olenevalt sellest, kumb saabub esimesena.
Siiski ei ole piiranguid selle kohta, kui tihti võite ESTAga USAsse reisida, kui teie visiit ei ületa 90 päeva. Kui teie viibimine ületab seda ajavahemikku, on hädavajalik taotleda viisat pikemaks visiidiks.
Samuti on oluline teada, et kui te külastate USA-d sageli või pikendate oma viibimist pikemaks ajaks. Immigratsiooniametnikud võivad hakata teie reisikavatsusi kontrollima. Kui te ei suuda neid veenda oma seaduslikus külalise staatuses, võidakse USA-sse sisenemisest keelduda.
Lugejatele, kes kavatsevad lähitulevikus USAsse ESTAga reisida, on siin paar soovitust:
- Valmistuge selleks, et teile võidakse esitada küsimusi teie reisi põhjuste ja marsruudi kohta teie viibimise ajal.
- Veenduge, et teil on olemas vajalikud dokumendid, mis tõendavad teie vastuseid, sealhulgas hotellibroneeringud, tagasilennu andmed ja tõendid piisavate rahaliste vahendite kohta.
Seoses ESTA reisiloa ajakohastamise ajastuse ja protsessiga arvestage järgmist.
Tavaliselt kehtib ESTA reisiluba 2 aastat. Siiski on oluline saada uus ESTA reisiluba järgmistel juhtudel:
- Kui saate uue passi, olgu see siis tavaline, erakorraline või ajutine pass.
- Kui te olete läbinud nimemuutuse.
- Kui te olete läbinud soolise muutuse.
- Kui teie kodakondsusriik muutub.
- Kui teil on vaja muuta oma vastuseid ühele või mitmele ESTA taotluses esitatud küsimusele “jah” või “ei”.
Kas ESTA asemel on võimalik taotleda viisat? Millal on see kohustuslik?
Teil on alati võimalus taotleda külalisviisat (B-viisa ), kui te seda soovite või kui te ei vasta VWP reisikõlblikkuse kriteeriumidele. USA viisa taotlemine muutub kohustuslikuks ka siis, kui teie reisiplaanid hõlmavad eralennuki või mõne muu mitte-VWP poolt heakskiidetud lennu- või meretranspordiettevõtte kasutamist. Soovitatav on vaadata heakskiidetud vedajate nimekirja. Peale selle, kui teie kavandatav viibimine ületab 90 päeva, on teie ainus võimalus taotleda viisat.
Kui mul on kinnitatud ESTA-luba, kas ma võin siis ka Mehhikosse, Kanadasse või lähedalasuvatele saartele reisida?
Kui teil on heakskiidetud ESTA reisiluba ja teid lubatakse Ameerika Ühendriikidesse VWP kaudu, on teil võimalus teha lühike ekskursioon Mehhikosse, Kanadasse või mõnele naabersaarele. Tavaliselt saab teid VWP raames uuesti USAsse lubada järelejäänud 90-päevaseks ajavahemikuks, mis on antud teie esialgse visiidi ajal. Teie viibimise kogukestus, sealhulgas lühiajaline reis, ei tohiks siiski ületada 90 päeva.
Väärib märkimist, et VWP-riikide kodanikud, kes elavad Mehhikos, Kanadas või mõnel lähisaarel, on üldjuhul vabastatud nõudest esitada USAsse sisenemisel tõend edasireisimise kohta teise riiki.
Mida teha, kui külastate USAd ESTA reisiloa alusel ja saate väga haigeks?
Kui külastate USAd ESTA reisiloa alusel ja haigestute raskelt, on väga oluline võtta vajalikud meetmed. Pöörduge viivitamatult arsti poole, otsige kiireloomulise raviasutuse või haigla poole.
Kui vajate haiglaravi, on oluline, et võtaksite kohe ühendust oma kindlustusandjaga, et teavitada teda oma olukorrast. Teie kindlustusselts võib pakkuda abi ravikulude katmisel. Kui teil puudub kindlustuskaitse, võite uurida võimalust saada rahalist abi haiglalt või asjaomaselt valitsusasutuselt.
Kui teie haiglaravi kestab USAs viibimise ajal kauem kui 90 päeva, on vaja taotleda USA kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse (USCIS) kaudu oma riigis viibimise pikendamist. Selle protsessi saate algatada, esitades vormi I-539, mida nimetatakse taotluseks mitteimmigrantide staatuse pikendamiseks/muutmiseks.
Kui asjaolud takistavad teil USAst lahkuda enne ESTA kehtivusaja lõppu, on võimalik lahendus, mida nimetatakse humanitaarabi tingimisi vabastamiseks. Humanitaarabi tingimisi vabastamine on kaalutlusõiguse säte, mis võimaldab USA valitsusel anda ajutist sisenemist isikutele, kes on hädavajalikus humanitaarolukorras või olukorras, kus sellest on märkimisväärset avalikku kasu.
Selleks, et alustada humanitaarabi taotlemise protsessi, peate esitama vormi I-131 ehk reisidokumendi taotluse. Lisaks sellele taotlusele peate esitama tõendusmaterjali oma tervisliku seisundi kohta ning esitama ka kaaluka(d) põhjuse(d), miks teil on vaja jääda USAsse.
Kui teie humanitaarabi taotlus kiidetakse heaks, saate loa ajutiseks viibimiseks USAs. See võimaldab teil jääda riiki seni, kuni teie tervislik seisund näitab paranemise märke ja teid peetakse kodumaale tagasi reisimiseks sobivaks.
Oluline on mõista, et USA valitsus ei ole kohustatud kedagi humanitaarselt vabastama. Humanitaarse tingimisi vabastamise otsustamine toimub individuaalse hindamise teel, võttes arvesse iga juhtumi ainulaadseid asjaolusid.