Kuidas saan võtta ühendust USA piirivalveametiga?

Category: CBP teenused | 0
Kuidas ma saan võtta ühendust USA piirivalveametiga?

Iga päev saabub Ameerika Ühendriikidesse peaaegu miljon reisijat kogu maailmast. Kui isikud saabuvad USA sisenemissadamasse, kontrollivad tolli- ja piirivalveametnikud neid, et tagada nende vastavus tolli-, sisserände- ja põllumajandusreeglitele.
Eelnev teadmine
mida oodata, võib aidata protsessi kiirendada ja muuta rahvusvaheliste külastajate jaoks asjad lihtsamaks.

Kui kavatsete lähitulevikus USAsse reisida ja teil on vaja enne oma visiiti ühendust võtta USA piirikontrolliasutustega, võite helistada neile telefonil +1 (202) 325-8000 või külastada nende veebisaiti cbp.gov.

Kui sisenetakse USAsse mitte-immigrandiviisaga või sisserändajana ühest viisavaba riigist, on reisijate esimene kontaktpunkt sõltumata transpordiviisist (st õhu-, mere- või maismaavedu) ametnik, kes esindab CBP (USA tolli- ja piirivalveamet).

Saabumisel kontrollib CBP ametnik teie passi, et kontrollida, kas teil on luba Ameerika Ühendriikidesse siseneda. Nad esitavad teile ka mõned küsimused, et saada asjakohast teavet, mis võib takistada teie vastuvõtmist.

Kui te reisite sisserändeviisa alusel, võidakse teilt nõuda ka kinnise ümbriku esitamist koos sisserändedokumentidega, sõltuvalt sellest, kas olete saanud sisserände- või muud dokumendid. Teatud juhtudel saadetakse sisserändeinfo elektrooniliselt ja viisal on märge “IV Docs in CCD”, mis näitab, et teave on juba edastatud. CBP ametnikega kohtumisel on oluline, et kõik vajalikud paberid oleksid valmis, sest nad on koolitatud olema ettevaatlikud ja seadma turvalisuse esikohale.

Olge valmis järjekordadeks ja viivitusteks

Oluline on
valmistada ette
USA sisenemissadamasse või piirile saabudes võib oodata pikki järjekordi ja ooteaega. Kõik reisijad peavad läbima “esmase” kontrolli, mille käigus CBP ametnik võtab neilt digitaalsed sõrmejäljed, välja arvatud juhul, kui nad on viisatüübi või vanuse tõttu sellest vabastatud.

Esmase kontrolli käigus kontrollib ametnik kõigepealt teie isikut ja seejärel võrdleb teie nime paari arvutiandmebaasiga, et teha kindlaks võimalikud tervise- või julgeolekuriskid. Ta kontrollib ka võimalikku ebaseaduslikku tegevust, näiteks püüdeid püsivalt riigis viibida, kasutades selleks mitteimmigrantide viisasid (näiteks üliõpilas- või turismiviisasid).

Kui probleemi ei ole võimalik kohe lahendada või kui ametnik kahtlustab, et kujutate endast turvariski või olete ebaaus, peate minema põhjalikumale vestlusele teise kontrollipiirkonda.

Kiiremaks ja sujuvamaks sisenemiseks USAsse võivad madala riskiga riikidest pärit isikud taotleda USA valitsuse pakutavat programmi “Usaldusväärne reisija” (Trusted Traveler). Selle programmi edukas heakskiitmine annab teile juurdepääsu USA lennujaamades asuvatele määratud kioskitele, mis võimaldab teil vältida pikki kontrolli- ja passikontrollijärjekordi.

Oletame siiski, et teil on kaasas märkimisväärne kogus sularaha või teatavat liiki kaupu. Sellisel juhul peate ikkagi sisenema peamise kontrollijärjekorra kaudu, olenemata sellest, kas olete programmi “Usaldusväärne reisija” liige või mitte.

Oluline on valmistuda küsimuste jaoks, mida CBP ametnikud teile saabumisel tõenäoliselt esitavad. Kuigi on olemas ühised
küsimused
võib ametnik küsida kõike, mida ta peab vajalikuks ohutuse ja eeskirjade järgimise tagamiseks. Oluline on jääda vestluste ajal rahulikuks ja viisakaks ning mitte võtta ametniku järsku käitumist isiklikult. Need mehed ja naised peavad iga päev kontrollima suurt hulka inimesi ja see ei ole lihtne töö.

Siin on mõned küsimused, mida võite oodata:

Mis on teie USA külastamise põhjus?

USA sisenemissadamas toimuva kontrolli käigus võivad CBP ametnikud esitada erinevaid küsimusi, et tagada, et külastajad täidavad erinevaid seaduslikke nõudeid ja et nad ei kavatse rikkuda Ameerika Ühendriikide seadusi.

Üks kõige sagedamini esitatavaid küsimusi on teie USA-visiidi eesmärk, mis peab vastama teie viisakategooriale või seaduslikele sisenemisnõuetele, kui te saabute ilma viisata. Näiteks peavad B-2 külalisviisaga isikud kinnitama, et nad külastavad riiki turismi eesmärgil, mitte tööotsimise eesmärgil – välja arvatud juhul, kui nad soovivad, et nad saadetakse koju.

Kus te külastuse ajal peatute? Kas olete juba majutuse broneerinud?

Teine oluline küsimus puudutab teie majutuskorraldust USAs. CBP ametnikud soovivad kontrollida, kas külastajatel on selged plaanid ja korraldused riigis viibimiseks. Kui külastajal ei ole eelnevalt kokkulepitud majutust, võib ametnik selle kohta muret tekitada.

Kas kavatsete Ameerika Ühendriikides viibides kedagi külastada või kellegagi kohtuda?

Külastajatelt võidakse küsida ka nende inimeste kohta, kellega nad kavatsevad USAs viibides kohtuda või keda nad külastavad. Ametnik soovib veenduda, et külastajal on seaduslikud ja selged reisiplaanid.

Kui kauaks kavatsete USA-sse jääda?

USAsse reisides on teie viibimise kestus üks olulisemaid tegureid, mida CBP ametnik arvestab. Kui teil on sisserändaja viisa, küsitakse teilt vähem tõenäoliselt teie riigis viibimise kestuse kohta. Kui te olete lühiajaline külaline, tahab CBP ametnik siiski olla kindel, et te ei kavatse oma viisat pikemaks ajaks ületada.

Isegi kui viisa kehtib 10 aastat ja selles on märgitud, et teil on lubatud mitmekordne sisenemine, ei lubata teil tavaliselt B-2 turistiviisaga viibida üle 6 kuu. Eranditeks on maismaalt sisenemine, nt Mehhiko kodanikud, kellel on piiriületuskaart, või Kanada turistid. I-94 saabumis- ja lahkumistunnistuses, mis luuakse külastajatele riiki sisenemisel, on märgitud kuupäev, mil peate riigist lahkuma. Kui saabute mere- või õhuteed pidi, on I-94 saadaval ainult internetis.

Kui saabute Ameerika Ühendriikidesse üliõpilas- või tööviisaga, vastab teie riigis viibimise kestus teie töökohale või õppeprogrammile, mida te järgite. Seda nimetatakse teie staatuse kestuseks ja seda tähistab sümbol “D/S”. Oluline on pärast saabumist võimalikult kiiresti kontrollida, kas teie I-94 on õige kehtivusaeg ja sisserändaja staatus. Peate alati I-94 väljatrükitud koopia kaasas hoidma, kui peate tõendama, et olete seaduslikult Ameerika Ühendriikidesse sisenenud.

Kui suur on teie käsutuses olev summa? Kas keegi teine rahastab teie külastust?

Külalised peavad suutma näidata, et nad suudavad oma riigis viibimise ajal end ise ülal pidada, et nad ei muutuks USA ressurssidele koormaks.

Immigratsiooniametnik küsib tavaliselt ajutistelt külastajatelt (näiteks turistidelt), millised rahalised vahendid on neil Ameerika Ühendriikidesse reisimiseks olemas ja kes külastust rahastab. Sellega tagatakse, et need inimesed suudavad oma kulutused ise tasuda, kui nad viibivad riigis kavandatud külastuse ajal.

Kas olete varem USAs käinud ja kui olete, siis kui kauaks olete riigis viibinud?

Kui te olete eelmise külastuse ajal riiki jäänud, peate esitama selgituse ja ametnik võib paluda tõendeid teie jutu toetuseks. Näiteks kui te viibite riigis kauem kui lubatud, sest olete haige, võidakse teilt paluda esitada meditsiinilised dokumendid, mis tõendavad seda väidet. Teil võidakse paluda ka tõendada, et te tasusite ravikulud.

Isegi juhul, kui te ei viibinud riigis kauem kui lubatud, võivad piirivalveasutused paluda teil esitada täpsemaid andmeid varasemate pikemate riigis viibimiste kohta.

Kui olete varem ületanud Ameerika Ühendriikides viibimise aega 6 kuu võrra või kauem, võite vajada eriluba (nn erandit), et uuesti riiki siseneda – välja arvatud juhul, kui olete viibinud väljaspool Ameerika Ühendriike 3 aastat või kauem.

Kui te olete aasta või kauem viibinud väljaspool Ameerika Ühendriike, peate enne tagasipöördumise lubamist võib-olla 10 aastat väljaspool Ameerika Ühendriike viibima.

Külastajatel, kes on pärit riikidest, kus viisanõue puudub, ei pruugi olla muud valikut kui naasta koju ja taotleda viisat, kui nad on varem ületanud USAs lubatud maksimaalse viibimisaja.

Kui tihti külastate USA-d?

USA piirivalveametnik küsib ka seda, kui tihti te riiki reisite, sest nad tahavad veenduda, et külastajad ei kasuta turismiviisat selleks, et elada või töötada riigis alaliselt. Kui ametnik otsustab, et te kuritarvitate oma viisaprivileege, võidakse teil keelata Ameerika Ühendriikidesse sisenemine.