Kõik ESTA taotlusvormi küsimuste osad

Category: ESTA taotlusvorm | 0
ESTA-vormi küsimused

ESTA taotlusvormi haldamise ja halduse eest vastutab sisejulgeolekuministeerium (Department of Homeland Security, DHS). Vormi eesmärk on koguda piisavalt teavet, mis võimaldab CBP-l (Ameerika Ühendriikide tolli- ja piirivalveamet) ristkontrollida reisija andmeid paljudes ülemaailmsetes kuritegevuse, lennukeelu ja terrorismi andmebaasides.

CBP ja DHS arvestavad siiski sellega, kui palju aega võtab taotlejal ESTA taotlusetäitmine. Kui ESTA-vorm on liiga tülikas ja selle täitmine võtab liiga palju aega, õõnestub kogu ESTA eesmärk, milleks on kiire veebipõhine viis reisiloa saamiseks. Reisijatele võib see protsess olla nii ebamugav, et see võib neid tegelikult takistada Ameerika Ühendriikidesse reisimast.

ESTA-vormi küsimused on seetõttu hoolikalt kavandatud nii, et need annaksid piirivalveametile minimaalse hulga teavet, mis on vajalik kinnitamaks, et reisija ei kujuta USAs märkimisväärset ohtu avalikule julgeolekule.

ESTA küsimuste loetelu

ESTA küsimuste loetelu

Taotleja / passiandmed

ESTA taotlusvormi esimeses osas küsitakse taotlejalt põhilisi andmeid, nagu perekonna- ja eesnimi. Samas lahtris peab taotleja sisestama ka andmed oma passi kohta, samuti andmed muude kodakondsuste kohta, mida ta võib praegu omada või on varem omanud. Taotleja peab esitama ka üksikasjad teise kodakondsusega seotud dokumentide kohta.

Selles etapis on oluline märkida, et ESTA taotluses esitatud andmed peaksid vastama teie passis olevatele andmetele. Vormi selle osa sisestamisel pöörake erilist tähelepanu passi numbrile, sest igasugune viga selles osas muudab teie ESTA taotluse kehtetuks. Muud vead, mida taotlejad sageli teevad, on perekonnanime sisestamine eesnime väljale või vastupidi ning eesnime ja teise(te) nime(de) asemel ainult eesnime sisestamine eesnime väljale.

Muu kodakondsus / kodakondsus

Selles jaotises peate sisestama andmed varasemate ja praeguste kodakondsuste ja kodakondsuse kohta. Kui teil on teine kodakondsus või teise riigi kodakondsus, peate selle asjaolu avalikustama. Samuti peate märkima, kuidas te selle kodakondsuse või kodakondsuse omandasite (nt naturalisatsioon, vanemate kaudu, sündides), ning märkima riigi nime ja andmed väljastatud dokumentide kohta.

Kui teil oli varem mõne muu riigi kodakondsus või kodakondsus, peate avaldama selle riigi nime. Vormis ei küsita siiski teavet selle kohta, kuidas te selle kodakondsuse või kodakondsuse omandasite, sest see ei ole enam aktiivne.

GE (Global Entry) liikmelisus

CBP (tolli- ja piirivalveamet) haldab ka GE (Global Entry) programmi. Programmi eesmärk on hõlbustada liikmete kiirendatud julgeolekukontrolli ja USAsse sisenemist. Global Entry liikmed on saanud tolli- ja piirivalveameti eelhinnangu ning seetõttu peetakse neid madala riskiga taotlejateks.

GE-programmi liikmed saavad USAsse siseneda mitmes lennujaamas, läbides automaatse kioski. Kui olete GE liige, peate sisestama oma liikmeksoleku numbri vormile. Seda teavet nõutakse ESTA-vormil, et GE liikmed saaksid hõlpsasti USAsse siseneda, kasutades oma liikmeksolekuandmeid ja heakskiidetud ESTA-d.

Lapsevanemate teave

Selles vormi osas palutakse teil sisestada teatud andmed oma vanemate kohta. See hõlmab nende ees- ja perekonnanimesid. Käesoleva jao kohaldamisel on vanemad järgmised: bioloogilised vanemad, kasuvanemad, lapsendajad või eestkostjad. Kui te mingil põhjusel ei tea seda teavet, võite sisestada nende inimeste nimed, kes teid lapsepõlves hooldasid. Kui teil ei ole kunagi olnud hooldajaid ega vanemaid, sisestage siia “TUNDMATUD”.

Isiklikud kontaktandmed

ESTA taotluse selles osas peate esitama oma e-posti aadressi, telefoninumbri ja aadressi. Veenduge, et sisestate kõik aadressi osad õigesti. Esimene rida on näiteks tänava aadressi ja majanumbri jaoks, kus te elate. On ebatõenäoline, et CBP kasutab teie kodust aadressi mis tahes kirjavahetuse saatmiseks. Tavaliselt kasutavad nad teie e-posti aadressi, kui nad soovivad teiega suhelda seoses teie ESTA taotlusega.

Sotsiaalmeedia teave

Selle osa lisas CBP mõned aastad tagasi, et koguda teavet taotleja sotsiaalmeediakontode kohta. Seal on rippmenüü, kus saate valida selliste valikute vahel nagu YouTube, Instagram, Twitter, Facebook ja muud. Võite sisestada ka sellise sotsiaalmeediaplatvormi nime, mida rippmenüüs ei ole. Seal on ka väli, kus teil palutakse sisestada oma sotsiaalmeedia identifikaator. Kui teil on näiteks Twitteri konto, millel on käepide @JohnSmith, siis sisestage see sotsiaalmeedia identifikaatori väljale.

Tolli- ja piirivalve võib kasutada sotsiaalmeedia teavet, et otsustada, kas taotleja, kes läbib ESTA taotluse raames täiendava kontrolli, kujutab endast Ameerika Ühendriikidele julgeolekuriski või mitte.

ESTA peaks lisama kõigi sotsiaalmeediakontode tunnused (kontode nimed), mis neil on viimase 5 aasta jooksul olnud mis tahes allpool loetletud platvormidel:

Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram

Kui te ei ole eelneva viie aasta jooksul ühelgi neist platvormidest aktiivselt osalenud, võite valida võimaluse, mis ütleb, et teil ei ole sotsiaalmeedias osalemist.

Kandidaatidel soovitatakse tungivalt anda tõesed vastused. USA tolli- ja piirivalveametnikud kontrollivad teie andmeid ja kui leitakse, et olete sisestanud sinna valeandmeid, võidakse teie ESTA taotlus tagasi lükata.

Tööhõive teave

ESTA taotlusvormi see osa sisaldab mitmeid küsimusi teie tööandja nime ja tema kontaktandmete kohta. Seda nõutakse sellepärast, et tolli- ja piirikontrollile antakse parem ülevaade teie praegusest tööhõiveolukorrast, st sellest, kas teil on töökoht või mitte.

Kuigi CBP tõenäoliselt ei kasuta seda teavet ESTA taotluse tagasilükkamise või heakskiitmise üle otsustamisel, võivad piirivalveametnikud seda kasutada, et teha kindlaks, kui suur on oht, et taotleja viibib ebaseaduslikult USAs töötamise eesmärgil. Nendel valvuritel on õigus küsitleda piiril reisijaid nende Ameerika Ühendriikide külastuse eesmärgi kohta ja selle kohta, kui siiras on nende otsus naasta oma päritoluriiki pärast Ameerika Ühendriikide külastust.

USA kontaktasutuse andmed

ESTA taotlejad, kes külastavad Ameerika Ühendriike muudel kui transiidi eesmärgil, peavad sisestama andmed oma kontaktisiku kohta Ameerika Ühendriikides. See hõlmab nende telefoninumbrit ja aadressi. Taotlejad, kellel puudub kontaktisik Ameerika Ühendriikides, võivad sisestada hotelli või organisatsiooni andmed. Kui USA kontaktisiku kohta ei ole teavet, võite alternatiivina sisestada numbriväljadele nullid (nt “00000”) ja tekstiväljadele “UNKNOWN”.

Selle teabe küsimise põhjuseks on see, et see annab CBP-le teada, kus taotleja tõenäoliselt viibib oma USA-visiidi ajal, ning annab selle isiku, ettevõtte või organisatsiooni kontaktandmed/asukoha andmed.

Aadress USAs viibides.

Andmed, mida sisestate vormi selles osas, võivad olla samad, mida sisestasite eespool, kui näiteks külastate Miamit ja ainus USA kontakt, mis teil on selles etapis olemas, on hotell, kus te peatute.

Ärikülastajad, kes külastavad Ameerika Ühendriike, et pidada läbirääkimisi tehingu sõlmimiseks, peaksid siiski sisestama oma kontaktisiku andmed esimesse lahtrisse ja teise lahtrisse andmed oma hotelli või muu majutuse kohta, mille nad on korraldanud.

Taotlejad, kes ei ole veel broneerinud majutust oma eelseisvaks USA-visiidiks, võivad sisestada paar nulli (nt “00000”) numbriväljadele ja “UNKNOWN” tekstiväljadele.

Hädaolukorra kontaktandmed USAs või väljaspool USAd.

Kui teil on meditsiiniline hädaolukord ja otseseid pereliikmeid ei ole, kasutab CBP siin esitatud andmeid, et võtta ühendust teie määratud isikutega. Kui teil aga ei ole kedagi, kellega hädaolukorras ühendust võtta, võite sellele väljale sisestada “TUNDMATUD”.

Abikõlblikkuse küsimused

Teie vastused nendele üheksale jaatavale või eitavale küsimusele aitavad otsustada, kas teie ESTA taotlus kiidetakse heaks või mitte. Küsimused hõlmavad erinevaid teemasid ja nende eesmärk on kindlaks teha, kas taotlejat tuleks pidada riskantseks tema kriminaalse mineviku, isikliku tervise, terrorismiga seotud tegevuse, narkootikumidega seotud mineviku, USA viisa- ja immigratsiooni mineviku, USAs töötamise soovi ning ka tema reisimise mineviku tõttu mitmetesse Lähis-Ida ja Aafrika riikidesse.

Kui vastate “jah” isegi ühele ESTA taotlusvormi üheksast küsimusest, lükatakse teie taotlus suure tõenäosusega tagasi. Seetõttu olge vormi selle osa täitmisel eriti ettevaatlik. Kui teil palutakse anda lisateavet mõne abikõlblikkuse küsimuse kohta, vastake kindlasti lühidalt, kuid ausalt.

Õigustest loobumine

Kõik taotlejad peaksid täitma jaotise “Õigustest loobumine”. See tähendab põhimõtteliselt, et te loobute oma õigusest taotleda CBP mis tahes otsuse läbivaatamist ning samuti oma õigusest sellise otsuse peale kaebuse esitamiseks. Kui te ei nõustu selle õigustest loobumisega, siis ei kiideta teie ESTA taotlust heaks.

Sertifitseerimise sektsioon

ESTA taotluse selles osas peate kinnitama, et saite aru küsimustest, millele pidite vastama, ning et vastasite kõigile küsimustele õigesti ja tõeselt, nii palju kui võimalik. Selle osa täitmine on samuti kohustuslik, kui soovite, et teie ESTA taotlus kiidetaks heaks.

Kokkuvõte

Kuigi ESTA taotluse täitmine võib esmapilgul tunduda lihtsa ülesandena, on üsna palju kaalutlusi, mida taotlejad peaksid silmas pidama enne vormi erinevatele küsimustele vastamist.

Õnneks saate oma vastused enne vormi töötlemiseks esitamist üle vaadata. See annab teile aega, et kontrollida kõik sisestatud andmed üle, et veenduda, et need ei sisalda vigu, mis võivad põhjustada teie ESTA taotluse tagasilükkamist. Kui te ei saa e-posti teel teateid, võite regulaarselt kontrollida oma ESTA taotluse staatust pärast selle esitamist.