Kas USA pakub kuldset viisat?

Category: Uudised | 0

Hiljuti on olnud uudiseid “kuldse viisa” kohta jõukatele investoritele. Seda tüüpi viisa pakkus välja president Trump 2025. aasta märtsis ja seda arutatakse praegu sisserändepoliitika uuendamise raames. Praegu on Ameerika Ühendriikides EB-5 viisaprogramm, mida mõnikord nimetatakse “kuldviisaks”.

Nii et tehniliselt jah, Ameerika Ühendriigid pakuvad EB-5 sisserändajate investorite programmi raames kuldset viisat. See programm võimaldab välisinvestoritel ja nende perekondadel saada USA residentuuri, investeerides vähemalt 800 000 dollarit tunnustatud kaubandusettevõttesse Ameerika Ühendriikides, mis peab looma või säilitama vähemalt 10 töökohta.

EB-5 viisa on tee rohelise kaardi saamiseks, mis annab selle omanikule õiguse elada, töötada, õppida ja saada tervishoiuteenuseid Ameerika Ühendriikides.

EB-5 viisa taotlemise protsess hõlmab nõutavate dokumentide esitamist ja intervjuu läbimist USA saatkonnas. EB-5 viisa saamise menetlusaeg on tavaliselt 13 kuud, kuid sõltuvalt konkreetsetest asjaoludest võib see olla pikem või lühem.

Millised on nõuded USA EB-5 viisa saamiseks?

EB-5 immigrantinvestorite programm on USA viisaprogramm, mis võimaldab välisinvestoritel ja nende perekondadel saada USA residentuuri, investeerides vähemalt 800 000 dollarit (vt allpool) heakskiidetud kaubandusettevõttesse Ameerika Ühendriikides, mis peab looma või säilitama vähemalt 10 töökohta.

EB-5 viisa saamise peamine nõue on seega vähemalt 10 täistööajaga töökoha loomine Ameerika töötajatele. See investeering peab kestma vähem kui kaks aastat.

Investeeringu võib teha uude äriettevõttesse või piirkondlikku keskusesse, mis on USA valitsuse poolt heaks kiidetud investeerimisvahend, mis võimaldab passiivset investeerimist. Minimaalne investeerimissumma on üldiselt 1,05 miljonit USA dollarit, kuid ka väiksem investeering 800 000 USA dollarit võib olla piisav, kui investeering tehakse maapiirkonnas või suure tööpuudusega piirkonnas.

Investor ei pea täitma mingeid erilisi isiklikke nõudeid, kuid peab tõendama, et investeeritavad vahendid on omandatud seaduslikult. EB-5 taotluse menetlemise aeg on praegu umbes 48,5 kuud.

Kui investor, tema abikaasa ja tema alla 18-aastased lapsed täidavad nõuded, võivad nad taotleda naturalisatsiooni ja saada Ameerika Ühendriikide kodanikuks.

Mis vahe on 1 050 000 ja 800 000 dollari suuruse EB-5-viisa investeerimisvõimaluse vahel?

Erinevus 1 050 000 ja 800 000 dollari suuruse EB-5 viisa investeerimisvõimaluse vahel põhineb investeeringu asukohal. Suurem investeeringusumma (1 050 000 dollarit) on nõutav investeeringute puhul, mis tehakse väljaspool sihtotstarbelisi tööhõivepiirkondi (TEA), mis on kõrge tööpuuduse määraga piirkonnad või maapiirkonnad. Teisest küljest on väiksem, 800 000 dollariline investeerimissumma kättesaadav investeeringuteks, mis tehakse TEAs, mille eesmärk on edendada majandusarengut piirkondades, mis seda kõige enam vajavad.

TEA nimetuse määrab kindlaks riigi valitsus ja minimaalne investeerimissumma TEAs on piirkonna majandusolude tõttu madalam.

Mõlemad investeerimisvõimalused nõuavad vähemalt 10 täistööajaga töökoha loomist või säilitamist kvalifitseeritud USA töötajatele ning investeering peab kestma vähemalt kaks aastat.

EB-5 programm on seega välisinvestoritele suhteliselt lihtne viis saada USA residentuuri ja lõpuks ka kodakondsus, sest investeerimisvõimalused on loodud spetsiaalselt selleks, et pakkuda investoritele paindlikkust, edendades samal ajal majanduskasvu Ameerika Ühendriikides.

Kui kaua kehtib EB-5 viisa ja kuidas seda pikendada?

EB-5 viisa antakse esialgu tingimusliku rohelise kaardina, mis kehtib kaks aastat. Pärast seda perioodi peavad investorid esitama vormi I-829, et tühistada nende alalise elamisloa tingimused. Heakskiitmise korral saab investor alalise rohelise kaardi, mis kehtib 10 aastat. Alalise rohelise kaardi pikendamiseks peavad investorid enne selle kehtivusaja lõppu esitama vormi I-90, esitades biomeetrilised andmed ja uue foto.

See uuendamisprotsess tagab seadusliku alalise elaniku staatuse jätkumise ilma EB-5 programmi kaudu uuesti taotlema hakkamata.

Millised on riskid, mis kaasnevad EB-5 viisa taotlemisel sihtotstarbelisse tööhõivepiirkonda (TEA) investeerimisega?

EB-5 viisa taotlemisel sihtotstarbelisse tööhõivepiirkonda (TEA) investeerimisega kaasnevad teatavad riskid, millest investorid peaksid olema teadlikud. Peamised riskid hõlmavad investeeritud kapitali võimalikku kaotust, kui projekti arendaja kasutab raha vääralt, ning võimalust mitte saada rohelist kaarti, kui projekt ei loo nõutavat arvu töökohti.

Lisaks on 2022. aasta reformi- ja terviklikkuse seaduse (RIA) tulemusel taotluste I-526/I-526E ja I-829 etappide menetlemise määrad ajalooliselt madalad, mis on viinud enneolematute mahajäämusteni taotluste menetlemisel.

Investorid peaksid kaaluma, kust nad oma valitud EB-5 projekti taotlevad, sest kui nad on USA territooriumil ja neil on võimalik taotleda samaaegselt I-526E, I-485, I-131 ja I-765 viisa andmist, siis võib otsuse tegemine olla kiirem, kui nad asuvad USA territooriumil ja saavad esitada samaaegselt I-526E, I-485, I-131 ja I-765 taotluse.

Investorid sellistest riikidest nagu Vietnam, India või Mandri-Hiina peaksid samuti kaaluma projektide valimist erinevatest reservkategooriatest, nagu TEA, maaelu või infrastruktuur.

EB-5-projektide suhtes kehtivad samad tururiskid kui mis tahes muu investeeringu puhul ning investorid peaksid nende riskide vähendamiseks tegema põhjalikku hoolsuskontrolli ja tegema koostööd usaldusväärsete teenusepakkujatega.

Samuti on oluline meeles pidada, et EB-5 investeeringud ei ole garanteeritud ja investorid peaksid investeerima ainult neid vahendeid, mida nad võivad endale lubada kaotada.

EB-5 investorid peaksid silmas pidama ka programmi töökohtade loomise nõudeid ja tagama, et projekt, millesse nad investeerivad, loob nõutava arvu töökohti minimaalseks nõutavaks perioodiks. Kõige ohutumad on projektid, mis on juba loonud rohkem kui piisavalt töökohti, et mahutada kõik potentsiaalsed EB-5 investorid.

Praeguses etapis peaks olema selge, et EB-5 viisa saamiseks TEAsse investeerimine kätkeb endas teatavaid riske, sealhulgas investeeritud kapitali võimalikku kaotust ja võimalust mitte saada rohelist kaarti, kui projektiga ei õnnestu luua vajalikku arvu töökohti.

Seetõttu peaksid investorid veenduma, et nad teevad enne põhjaliku hoolsuskontrolli, teevad koostööd ainult usaldusväärsete teenusepakkujatega ja ei investeeri raha, mida nad ei saa endale lubada, kui asjad ei lähe plaanipäraselt.

Kas ma võin taotleda ESTA-t, alustada ettevõtet USAs ja kui see on käivitatud ja töötab, taotleda EB-5-viisat?

Kuigi B-1 ärikülalisviisaga või ESTA ärikülalisviisavabaduslepinguga on tõepoolest võimalik alustada ettevõtlust USAs, on olemas teatavad väga olulised piirangud. B-1/ESTA staatuse alusel võite asutada ettevõtte ja omada seda, kuid te ei saa juhtida ettevõtet ega olla ettevõtte ametnik, näiteks tegevjuht. Seega ei ole teil lubatud osaleda ettevõtte igapäevases juhtimises.

Kui soovite alustada ettevõtet ja seda juhtida, võite kaaluda muid viisavõimalusi, näiteks eespool käsitletud E-2 lepingulist investori viisat või EB-5 sisserändajate investorite programmi.

E-2 lepinguline investori viisa on mitte-immigrantne viisa, mis võimaldab USAga E-2 lepingut sõlminud riikide välisriikide kodanikel siseneda ja juhtida ettevõtet, millesse nad on investeerinud. Investeering peab olema märkimisväärne ja taotlejal peab olema vähemalt 50%-line osalus ettevõttes või juhtiva ametikoha kaudu tegevuslik kontroll.

Lisateavet EB-5 immigrantinvestorite programmi kohta leiate selle artikli varasemast asjakohasest osast.

Me ei saa piisavalt rõhutada, et ettevõtluse alustamine Ameerika Ühendriikides välisriigi kodanikuna võib olla suhteliselt keeruline protsess, mistõttu soovitame lugejatel konsulteerida kogenud immigratsioonivolinikuga, et aidata neil määrata kindlaks parim viisavõimalus teie konkreetsete asjaolude jaoks.

Millised on ESTA taotlemise eelised enne EB-5 viisa taotlemist?

Üks suurimaid eeliseid ESTA taotlemisel enne EB-5 viisa taotlemist on see, et see annab teile võimaluse siseneda Ameerika Ühendriikidesse ajutiselt äri- või turismieesmärkidel, kuni EB-5 viisa heakskiitmist ootate.

See võib olla eriti kasulik inimesele, kes peab külastama USAd ärilistel eesmärkidel või kohtuma potentsiaalsete investoritega. Kui EB-5 taotluse rahuldamata jätmise korral võib isik siiski jääda USAsse ESTA reisiloa alusel, kuni selle kehtivusaeg lõpeb.

Oluline on siiski märkida, et ESTAga USAsse sisenemine EB-5 taotluse menetlemise ajal võib tekitada immigratsiooniametnikel küsimusi teie kavatsuse kohta püsivalt sisse rännata. Soovitatav on olla aus ja läbipaistev oma plaanide osas alustada ettevõtlust, kui sisenete USAsse ESTAga, oodates EB-5 viisa taotlust.

Kui kaua ESTA kehtib?

ESTA kehtib kaks aastat või kuni reisija passi kehtivusaja lõpuni, olenevalt sellest, kumb saabub varem. Selle aja jooksul võivad reisijad viibida Ameerika Ühendriikides korraga kuni 90 päeva.

ESTA menetlemise aeg on tavaliselt kiire, enamik taotlusi kiidetakse heaks mõne tunni jooksul. See võib siiski võtta kuni 72 tundi või isegi kauem, eriti juhul, kui USA ametiasutused(tolli- ja piirivalveamet) nõuavad lisateavet või -dokumente.