Kas mul on vaja ESTA või viisat?

Category: ESTA abikõlblikkus | 0

ESTA ja viisa erinevus

Ameerika Ühendriikidesse ilma USA või Kanada passita sisenevad reisijad vajavad kas USA viisat või ESTA-t. ESTA tähendab Electronic System for Travel Authorization (reisiloa elektrooniline süsteem). See on elektrooniliselt genereeritud ja säilitatav reisiluba, mille saamiseks tuleb täita veebipõhine taotlusvorm.

USA viisa nõuab samuti paberil või veebipõhise DS-160 taotlusvormi täitmist, kuid nõuab ka seda, et kõik 18-80-aastased inimesed läheksid USA saatkonda riigis, kus nad elavad või mille kodakondsus neil on.

Reisijate Ameerika Ühendriikidesse sisenemine ei ole garanteeritud isegi heakskiidetud ESTAga. See dokument on aga tõendiks, et isikule on antud luba reisida USAsse mere- või õhuteed pidi viisavabadusprogrammi(VWP) raames. Lõppkokkuvõttes otsustavad tolli- ja piirivalveametnikud(CBP), kellel lubatakse USAsse siseneda.

USA viisa annab selle omanikule teistsugused õigused, kuna tal on tugevamad õigused sisserände ja riiki lubamise osas, kui ta soovib vahetada teise viisakategooria vastu või pikendada oma riigis viibimise aega.

Millised on peamised erinevused viisa ja ESTA vahel?

Erinevused tavaliste USA külalisviisade, nagu B-1 turistiviisa, B-2 turistiviisa ja B-1/B-2 turisti-/äriviisa ning ESTA viisa vahel on järgmised:

Seaduslik sisenemisõigus

Nagu eespool mainitud, ei garanteeri ESTA kontrollitud reisiluba, et reisijal lubatakse USAsse siseneda. Samuti nõustuvad reisijad ESTA taotluse esitamisel oma õigustest loobuma, nii et mis tahes keeldumist ei saa vaidlustada ega tühistada. Külalisviisa omanik on läbinud palju põhjalikuma taotluse esitamise protsessi, et näidata, miks ta soovib USAsse siseneda, mistõttu tal on rohkem seaduslikke õigusi riiki sisenemiseks vastavalt immigratsiooniseadustele.

Viibimise kestus

Külalisviisa võimaldab selle omanikul viibida USAs kuni kuus kuud ühe külastuse kohta. ESTA-luba võimaldab ainult üheksakümmend päeva.

Loa kehtivusaeg

ESTA-luba kehtib kaks aastat või kuni passi kehtivuse lõppemiseni, olenevalt sellest, kumb kuupäev saabub varem. Külalisviisade omanikel on see kümneks aastaks, kuigi külalisviisa intervjuu läbiv saatkonna esindaja võib seda pikendada või lühendada oma äranägemise järgi.

Mitu külastust see hõlmab

Kuigi mõlemad kehtivad, saab neid kasutada mitme Ameerika Ühendriikide külastuse puhul.

Laiendused

Ei ESTA ega külalisviisat ei saa pikendada. Kui keegi on ületanud ESTA-loa üheksakümne päeva piiri, peab ta viivitamatult riigist lahkuma ja naasma oma kodumaale või muudele mitte-USA territooriumidele. Külalisviisat ei saa pikendada, kuid seda saab pikendada. Selleks peab reisija enne külalisviisa kehtivuse lõppemist täitma vormi I-539“Taotlus mitteresidendi staatuse pikendamiseks/muutmiseks”.

Uuendused

ESTA reisiluba ei ole võimalik uuendada. Kui selle kehtivusaeg on lõppenud, peab reisija esitama täiesti uue taotluse. Ka külalisviisasid ei saa pikendada. Siiski on võimalik, et taotlejad ei pea osalema teisel isikliku vestlusel saatkonnas, kui nad taotlevad sama külalisviisat ja kui USA konsulaat või saatkond, kuhu nad taotlevad, pakub vabastust kohtumistest.

Ülekantavus

Kui taotleja pass on kadunud, varastatud või aegunud, ei saa ESTA-luba teise passi kanda. Külalisviisat võib kasutada isegi siis, kui selle originaalpass on aegunud, kui eelmises või aegunud passis olev viisa ei ole mingil viisil kahjustatud ja kui taotleja reisib endiselt kehtiva ja aegumata passiga.

Kui kaua kulub taotluse esitamiseks

Tavaliselt võtab ESTA reisiloa taotlemine 10-15 minutit. Sõltuvalt taotleja haridusest, töökohtadest, reisimisest, immigratsioonist või kriminaalsest taustast võtab külalisviisade jaoks kohustusliku vormi DS-160 täitmine tavaliselt 60-90 minutit.

Kui kaua võtab nende töötlemine aega

ESTA loa menetlemine ja otsuse saamine ei võta tavaliselt kauem kui viis minutit, kui mitte kohe. Siiski võib ESTA menetlemine mõnel juhul võtta kuni 72 tundi, mis on CBP poolt lubatud pikim aeg. Võrdluseks: külalisviisa menetlemine võtab tavaliselt aega neli kuni kaheksa nädalat ja see aeg sõltub saatkonna töökoormusest. Kõrghooajal võib see arv suureneda kuni kaheteistkümne nädalani. Kui külalisviisa taotlus kuulub halduskäsitlusele, võib taotluse menetlemine võtta mitu kuud.

Kasutab

Mõlemat võib üldiselt kasutada samadel eesmärkidel, mis hõlmavad nii turismitegevust kui ka äritegevust, mille puhul reisija ei saa tulu USA allikast. Üksikasjalikum teave lubatud kasutusviiside kohta on esitatud allpool.

Kui palju nad maksavad

Ameerika Ühendriikide valitsus võtab ESTA eest alates 2023. aasta detsembrist 21 dollarit. See koosneb 4 dollari suurusest haldustasustasu ja 17 dollarist, mis antakse Corporation for Travel Promotion’ile. Kui ESTA taotlus lükatakse tagasi, tagastatakse taotlejale 17 dollari suurune lõiv. Seevastu külalisviisa maksab 185 dollarit. See koosneb MRV-tasust, mida nõutakse enne kohtumise broneerimist saatkonnas või kohtumisest loobumist. Kui külalisviisa lükatakse tagasi, ei tagastata mingit osa MRV-tasust. Lisaks valitsuse tasudele nii külalisviisa kui ka ESTA taotluste eest võivad kolmandatest isikutest teenusepakkujad nõuda lisateenuste eest tasu.

Kuidas ma saan öelda, millist neist ma vajan?

See, millist reisiloa vormi te vajate, sõltub mitmest tegurist. Neid selgitatakse allpool:

Mis on minu külastuse eesmärk?

Kui loodate siseneda USAsse turismi eesmärgil, perekonna või sõprade külastamiseks, äri-, transiidi- või meditsiinilistel või muudel lühiajalistel põhjustel, võite vajada ainult ESTA-luba. Taotluse saab esitada internetis ja te saate kontrollida, kas teil on selleks õigus, vaadates ESTA nõudeid.

Millised on minu isiklikud asjaolud?

On ka teisi tegureid, mis võivad mõjutada seda, kas te saate ESTA-luba. Need võivad olla seotud teie meditsiinilise, sisserände-, reisi- ja kriminaalse taustaga. See link aitab teil näha, kas mõni neist teguritest muudab teid abikõlbmatuks ja vaadata abikõlblikkuse küsimusi, mida praegu nende tegurite kohta küsitakse.

Volitatud ESTA on vajalik ainult meritsi või õhuteed pidi Ameerika Ühendriikidesse sisenevatele reisijatele ning seetõttu ei ole seda vaja Kanadast või Mehhikost maismaad mööda saabuvatele reisijatele.

Mis siis, kui mul ei ole õigust ESTA reisiloa saamiseks?

Kui teil ei ole õigust ESTA-le või kui te kavatsete jääda Ameerika Ühendriikidesse kauemaks kui 90 päevaks, peate te saama B-2 turistiviisa turismitegevuseks või B-1 äriviisa äritegevuseks.

B-2 turistiviisa

B-2 turistiviisat saab kasutada perekonna ja sõprade külastamiseks, puhkusele ja vaatamisväärsuste külastamiseks, arstiabi saamiseks ja lühikursustel osalemiseks, mis ei anna teile ülikoolikrediiti. Neid saab kasutada kuni 180 päeva pikkuste külastuste puhul ja need kehtivad tavaliselt kümme aastat. Kestuse üle otsustamisel võetakse siiski arvesse taotleja isiklikke asjaolusid.

B-1 äriviisa

Kohtumistel osalemiseks, läbirääkimiste pidamiseks või pärandi arveldamiseks võib kasutada B-1 äriviisat. Välisriigi kodaniku “äritegevus” peab olema lubatud, sest B-1 äriviisaga reisides ei tohiks taotleja tavaliselt saada tulu USA allikatest. Äriviisat võib kasutada kuni 180 päeva ühe külastuse kohta ja see kehtib üldiselt kümme aastat, nagu ka turismiviisa, sõltuvalt taotleja isiklikest asjaoludest.

C-1 transiitviisa

Isikud, kes ei saa taotleda viisavabadusluba, peavad taotlema C-1 transiitviisat, et läbida USAd teise sihtkohta. Need, kes soovivad Ameerika Ühendriikides seaduslikult töötada, säästa, teadustööd teha või muid tegevusi teostada, sõltumata nende külastuse pikkusest või ESTA-kõlblikkusest, peaksid otsima lisateavet selle kohta, millist viisatüüpi on nende vajadustele kõige sobivam kasutada.

ESTA taotlemise tähtajad

Kui vajate USA viisat, külastage palun USA välisministeeriumi, et saada lisateavet. Tavaliselt võtab viisataotluste menetlemine aega neli kuni kaheksa nädalat. See sõltub aga USA saatkonna töötlemisgraafikutest ja töökoormusest. Seetõttu veenduge enne Ameerika Ühendriikidest või Ameerika Ühendriikidesse reisimise broneerimist, et te oleksite valmis nendeks töötlemistähtaegadeks. Lisateavet leiate veebilehelt https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html, kus saate ajakohastatud teavet USA saatkonna turistide, sisserändajate viisade ja muude vormide ooteaegade kohta.