Horvaatia liitub 30. septembriks viisavabadusprogrammiga

Category: ESTA abikõlblikkus | 0
ESTA Horvaatia kodanikele

Horvaatia kodanikud saavad varsti viisavabalt reisida USAsse. Nende riik on täitnud kriitilise nõude, et USAsse suunduvate äri- ja turismiviisade taotluste tagasilükkamise osakaal langes alla 3%.

USA suursaadik Zagrebis Victoria J. Taylor kirjutas oma säutsus, et see tingimus peab olema täidetud, enne kui Horvaatia saab liituda viisavabadusprogrammiga (VWP), mis võimaldab neil siseneda Ameerika Ühendriikidesse turismi või äri eesmärgil kuni 90 päevaks ilma viisata.

Miks Horvaatia ühineb viisavabadusprogrammiga?

Suursaadik Taylor teatas, et Horvaatia kodanike turismi/äriviisade taotluste tagasilükkamise määr langes eelmisel aastal 2,69%-ni. Ta ütles ka, et ta ootab, et Horvaatia kodanikud saaksid tulevikus viisavabalt USAsse reisida.

Ta tänas Horvaatia valitsust, samuti riigi siseministeeriumi ning välis- ja Euroopa asjade ministeeriumi jõupingutuste eest, mis on tehtud VWP nõuete täitmisel, alates piiride turvalisusest kuni andmete jagamiseni, märkimisväärsete edusammude tegemiseks.

Ta märkis ka, et enne, kui horvaadid saavad lõpuks ilma viisata Ameerika Ühendriikidesse reisida, tuleb täita veel teisi kriteeriume, ning rääkis mõlema riigi tiheda koostöö jätkumisest.

Suursaadik Taylor mainis, et Horvaatia vastab juba paljudele VWP kriteeriumidele seoses julgeolekuga ja on näidanud oma pühendumust täita ülejäänud tingimused lähikuudel.

Kuid ta rõhutas ka, et kuupäev, millal Horvaatia lõpuks viisavabadusprogrammiga liitub, on veel otsustamata. Kuigi ta mõistis, et inimesed tahavad kindlasti rohkem teada, ütles ta, et USA ei ole veel valmis täpset kuupäeva määrama. Samal ajal jätkavad mõlemad riigid tihedat koostööd, et tagada kõigi julgeolekukriteeriumide võimalikult kiire täitmine.

Mis on viisavabadusprogramm?

VWP (viisavabadusprogramm) võimaldab teatud riikide välisriikide kodanikel siseneda Ameerika Ühendriikidesse turismi- või ärilistel põhjustel ilma viisat taotlemata.

Kõik, mida reisijad peavad tegema, on taotleda internetis ESTA (elektrooniline reisiloa süsteem) ja neil lubatakse USAsse siseneda ilma viisata.

Kõik Schengeni ala riigid on nüüdseks lubatud VWPsse. Kuid neli Euroopa riiki ei ole veel programmis osalenud: Bulgaaria, Rumeenia. Küpros ja Horvaatia. Selleks, et Horvaatia saaks VWPsse pääseda, peab riik täitma kõik nõuded, sealhulgas peab tagasilükatud viisade osakaal olema väike (alla 3%). See on kriteerium, mille riik on just saavutanud.

Viimase kolme aasta jooksul on Horvaatia ametivõimudel õnnestunud vähendada keeldumise määra peaaegu kuuelt protsendilt umbes neljale. Nüüd on määr alla kolme protsendi, see tingimus on täidetud.

Millised on viisavabadusprogrammi eesmärgid?

Viisavabadusprogrammil (VWP) on kaks peamist eesmärki. Esiteks, et parandada riiklikku julgeolekut ja teiseks, et elavdada USA turismi- ja reisimissektorit. Teine eesmärk on parandada õiguskaitse, reisidokumentide ja lennundusjulgestuse standardeid kogu maailmas. Lõpuks on viisavabadusprogrammi eesmärk julgustada ja hõlbustada välisriikide puhkuse- ja ärireiside tegemist riikidest, mis kujutavad endast USA jaoks väikest riski ja kus on palju potentsiaalseid reisijaid.

VWP kehtib kõigi USA osariikide, Columbia ringkonna, USA Neitsisaarte ja Puerto Rico suhtes. Ameerika Samoal on eraldi, kuid sarnane programm, nagu ka Põhja-Mariaanidel ja Guamil. VWPga liitumiseks valitud riigid on kõik arenenud riigid, mille sissetulekute mediaan on kõrge ja mille inimarengu indeks on samuti kõrge.

Viisavabadusprogrammi lisatud riigid

Alates viisavabadusprogrammi loomisest 1988. aastal on seda mitmel korral täiendatud. USA ametiasutused on eemaldanud ka kaks riiki. Esimene riik, kes liitus, oli Ühendkuningriik 1988. aasta juulis. Jaapan ühines sellega kuus kuud hiljem, 1988. aasta detsembris. 1991. aastal ühinesid veel 13 riiki ja aastatel 1993-1999 veel kaheksa riiki.

2008. aastal liitus veel kaheksa riiki. Viimase kümne aasta jooksul on liitunud Tšiili, Kreeka ja Taiwan ning viimasena Poola. Riigid võetakse VWPsse kahepoolsete läbirääkimiste teel. Viisavabadusprogrammis osalemist peetakse sageli USAga tihedate sidemete näitamiseks. Ainsad riigid, kes on VWP-st välja jäetud, on Argentina 2002. aastal ja Uruguay 2003. aastal.