Ameerika ametid suurendavad viisataotlustega tegelemiseks oma töötajaskonda

Category: USA viisad | 0
USA saatkonna ooteajad

Ameerika Ühendriikide välisministeerium teeb pidevalt tööd, et parandada viisataotluste esitamist oma konsulaaresindustes üle kogu maailma. Üks viis, kuidas ta seda teeb, on lisapersonali nimetamine. Sellele vaatamata on sageli ikka veel lubamatult pikad ooteajad, et saada intervjuu kohtumine või taotluse menetlemine.

Mitmed riigid näevad aga juba praegu, et Ameerika konsulaatides üle kogu maailma võetakse tööle täiendavaid töötajaid. Järgnevalt anname ülevaate sellest, milline on praegune olukord ja mida siit edasi oodata.

Ameerika Ühendriigid avaldavad viisade töötlemise statistikat

Pärast pandeemiaga seotud reisikeelu lõppemist paar kuud tagasi on Ameerika Ühendriikide konsulaadid pidanud vaeva nägema, et tulla toime pandeemia ajal menetlemata jäänud taotluste suure mahajäämusega ja uute viisataotluste arvu suurenemisega.

USA välisministeerium on nüüd avaldanud USA ametkondade viimased numbrid, et anda rohkem ülevaadet praegusest olukorrast.

Jaanuarist kuni septembrini 2022 on Ameerika konsulaaresindused pidanud töötlema peaaegu 70% rohkem mitterahvusvahelisi viisasid kui aasta varem. See tähendab, et Ameerika välisriikide esindustes on sel ajavahemikul esitatud umbes 800 000 mittesisserändeviisa taotlust.

Ehkki see arv moodustab endiselt vaid umbes 80% sellest, mis oli enne pandeemiat, avaldab suur hulk uusi taotlusi suurt survet USA konsulaatidele, mis vaatamata hiljutistele edusammudele on sageli ikka veel alarahastatud.

Siiski on ka häid uudiseid: praegu on peaaegu 95% pandeemia ajal esitatud sisserändajate viisataotlustest menetletud.

USA konsulaatide töötajate arv suureneb

Ameerika Ühendriikide välisministeerium teatas ka, et püüab järk-järgult suurendada oma konsulaarametnike arvu kogu maailmas enne 2022. aasta lõppu. Üks näide on see, et ta on tänavu juba võtnud oma välismaistesse konsulaatidesse tööle umbes 50% rohkem uusi töötajaid kui 2021. aastal.

Lõppeesmärk on taastada viisakäsitlusvõime samale tasemele, mis oli enne pandeemiat, kiirendada viisataotluste menetlemise aega ja vähendada praegust pikka ooteaega, et saada viisakohtumise aeg.

Kogu selle pingutuse (ja raha) põhjus on vaid osaliselt altruistlik. Tõsi on see, et eriti kui tegemist on kvalifitseeritud töötajate tööviisa taotluste menetlemisega, tuleb see suuresti kasuks Ameerika Ühendriikidele, kus praegu on neist töötajatest puudus. Loomulikult on väga oluline tagada, et üliõpilased saaksid alustada õpinguid õigeaegselt ja et perekonnad ei oleks sunnitud viisa taotluste hilinemise tõttu pikalt lahus elama.

Euroopa riikides, näiteks Saksamaal, muutub kohtumiste olukord praktiliselt iga päev, sõltuvalt viisakategooriast ja asukohast. Pikaajalised ooteajad intervjuude kohtumistele äri- või turismiviisade puhul on praegu pigem norm kui erand. Isegi selle aasta juunis oli esimene vaba aeg B-tüüpi viisaintervjuu saamiseks Ameerika Ühendriikide konsulaadis selles riigis alles 2023. aasta kevadel.

Umbes nädal tagasi hakkas kohtumiste ajastamise olukord sellistes linnades nagu München, Frankfurt ja Berliin pisut leevenduma. Praegu on inimestel, kes taotlevad külalisviisat, võimalus saada kohtumine intervjuule järgmise kuu või kahe kuu jooksul. Siiski tasub alati vaadata konsulaadi veebiprofiili, juhuks kui teised taotlejad tühistavad oma kohtumisi või konsulaat saab kohtumisi varem määrata.

Reisijad, kes plaanivad lähitulevikus Ameerika Ühendriikidesse reisida ja kes vajavad B-viisat, peaksid alati püüdma oma viisakohtumisi võimalikult varakult kokku leppida, sest praegu on olukord väga muutlik ja võib lühikese etteteatamisega muutuda.

Muude viisatüüpide, nt E- ja L-viisade puhul on ooteaeg, et saada kohtumine, praegu umbes 4-6 nädalat.

Praeguse seisuga peaksid isikud, kes saavad külastada Ameerika Ühendriike ilma viisata (näiteks vajavad nad ainult ESTA-t), pidama end väga õnnelikuks. Ameerika Ühendriigid lubavad oma territooriumi turismi- või ärilistel eesmärkidel ilma viisata külastada ainult umbes 40 riigi kodanikke üle kogu maailma. Kõik teised peavad taotlema vastavat tüüpi viisat.

USA viisa taotlemise protsess algab sellega, et taotleja täidab internetis vormi DS-160, maksab asjakohase viisamaksu ja lepib kokku viisavestluse aja lähimas Ameerika Ühendriikide konsulaadis.

Saatkonna vastuvõtu ooteaeg kuni 24 kuud

Kuigi USA viisataotluste menetlemise ooteajad on teatavates maailma osades paranenud, ei ole sellistest riikidest nagu Colombia, India, Brasiilia, Tšiili ja Kanada pärit taotlejatel endiselt muud võimalust kui oodata kauem kui kaks aastat, enne kui nad saavad USA külalisviisa taotlemiseks aega.

Lisaks eespool käsitletud viisatüüpidele peavad isikud, kes taotlevad F-1 üliõpilasviisat, ja taotlejad, kes vajavad kiiresti tööviisat, endiselt silmitsi seisma pikkade viivitustega oma riigi USA konsulaadis taotluse esitamisel.

Eriti noored, kes sooviksid pikendada oma viisat, et lõpetada oma õpingud USAs, või kes on saanud stipendiumi oma õpingute jätkamiseks selles riigis, satuvad sageli tõsise surve alla, kuna USA konsulaadis vastuvõtule pääsemiseks kulub palju aega. Need, kes taotlevad tööviisat, ja ettevõtted, kes soovivad neid tööle võtta, on sageli sarnases olukorras.

Ei tohiks olla liiga suur šokk, kui kuuleme, et paljudes Ameerika konsulaatides on olukord praegu halvem kui vahetult pärast 11. septembri 2001. aasta sündmusi, mil kogu USA konsulaarsüsteem oli mõneks ajaks põhimõtteliselt seiskunud. Isegi selle kriisi ajal vajasid USA ametiasutused siiski vaid suhteliselt lühikest aega, et töödelda mahajäämust.

Need kaks aastat, mis pandeemia kestis, tekitasid süsteemis laastamist. Enamik väiksemaid USA konsulaaresindusi pakkusid sel perioodil ainult erakorralisi vastuvõtte ja hakkavad nüüd aeglaselt tagasi pöörduma oma endisele teenindustasemele. Siiski on põhjust uskuda, et asjad hakkavad peagi paranema.

USA viisataotluste süsteem peaks nüüd hakkama taas normaalseks muutuma

Lõpetame selle arutelu positiivse noodiga. Tõenäoliselt läheb asi siit edasi paremaks. Mitmed Ameerika Ühendriikide konsulaadid on juba teatanud, et nende viisataotlusmenetlusi on lihtsustatud. Üks näide selle kohta on teatavate taotlejate võimalus esitada posti teel taotlusi.

Vahepeal on peaaegu kõik Ameerika saatkonnad ja konsulaadid taastanud oma teenuste taseme enne pandeemiat. Septembri alguses näiteks alustas USA saatkond Indias taas tavapäraseid isiklikke kohtumisi turistiviisade ning B-1 ja B-2 äriviisade väljastamiseks.

Need parandused ei ole siiski veel kõikides USA konsulaatides kättesaadavad. Selleks on vaja rohkem aega ja palju kannatust. On väga tõenäoline, et personali arvu järkjärguline paranemine toob mõistlikult lühikese aja jooksul kaasa positiivseid muutusi nendes riikides, kus vastuvõtule pääsemiseks on endiselt pikad ooteajad.