Katar ühineb USA viisavabadusprogrammiga

Category: Uudised | 0

Katar ühineb USA viisavabadusprogrammiga

USAsisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas ja riigisekretär Antony Blinken teatasid hiljuti, et Katar on lisatud USA viisavabadusprogrammi (VWP). See otsus võimaldab Katari kodanikel külastada Ameerika Ühendriike äri- või turismitegevuse eesmärgil ilma viisata kuni 90 päeva. Kuigi paljud näevad seda osana Katari kasvavatest diplomaatilistest suhetest USAga, väidavad mõned, et see lisamine võib olla seotud Katari kriitilise rolliga Lähis-Ida rahukõneluste vahendamisel, eelkõige Iisraeli ja Hamasi vahel.

Ülevaade viisavabadusprogrammist

Viisavabadusprogramm võimaldab osalevate riikide kodanikel siseneda USAsse lühiajaliseks viibimiseks ilma viisata. Siiski kehtivad ranged abikõlblikkuse eeskirjad. Reisijad peavad külastama riiki äritegevuse või turismi eesmärgil ning nende viibimine on piiratud 90 päevaga. Üks põhinõue on see, et riigi viisade tagasilükkamise määr peab olema eelmisel eelarveaastal alla 3%. Lisaks peavad viisavabadusprogrammis osalevad riigid pakkuma oma riiki külastavatele USA kodanikele vastastikuseid reisieesõigusi. Praegu kuulub viisavabadusprogrammi 42 riiki, sealhulgas Katar.

Viisavabadusprogrammi julgeolekupiirangud

Hoolimata oma eelistest, on VWP-ga seotud konkreetsed piirangud. Vastavalt 2015. aasta viisavabadusprogrammi parandamise ja terrorismi reisimise ennetamise seadusele peavad isegi VWP-riikide kodanikud saama viisad, kui nad on alates 2011. aastast reisinud teatud riikidesse, näiteks Põhja-Koreasse, Iraani või Süüriasse, või viibinud neis riikides. Sama reegel kehtib Kuuba puhul reisijatele pärast 2021. aastat. VWP-riikide kodanikud, kellel on topeltkodakondsus piirangutega riikides, nagu Kuuba või Iraan, vajavad samuti viisat.

Huvitav on see, et viisavabadusprogramm ei piira rangelt osalevatest riikidest pärit viisade pikendamist. Hoolimata rangetest turvameetmetest jäi 2022. aastal USAs üle 98 000 VWP-reisijat. Hispaania juhtis nimekirja 5,2% ületamise määraga. Kuigi üldine ületuleku määr on suurenenud, märgivad kriitikud, et need arvud on arvutatud riiki sisenejate, mitte üksikute reisijate kohta, mis võib alahinnata probleemi ulatust.

Majanduslik ja julgeolekualane kompromiss

Üks viisavabadusprogrammi märkimisväärsetest eelistest on see, et see annab osalevatele riikidele majandusliku tõuke, kuna see soodustab rahvusvahelist äri ja turismi. Lisaks sellele on programmist kasu ka riigi julgeolekule, kuna riigid peavad võtma vastu rangemad standardid passide ja teabe jagamise kohta. Osalevad riigid peavad teatama USA-le kaotatud või varastatud passidest, jagama andmeid raskete kuritegude ja terrorismi kohta ning väljastama masinloetavaid biomeetrilisi passe.

Neist kaitsemeetmetest hoolimata on programmis siiski mõned võimalikud nõrgad kohad. VWP reisijad pääsevad mööda isikliku konsulaarintervjuust, mida tavaliselt kasutatakse viisataotlejate läbivaatamiseks. Selle asemel kontrollitakse neid elektroonilise reisilubade süsteemi (ESTA) kaudu, mis tugineb riski hindamisel biograafilistele andmetele. Kuigi ESTA on väärtuslik vahend, ei ole see lollikindel, sest see ei kasuta biomeetrilisi andmeid ega kontrolli reisijate põhjalikku kontrolli.

Diplomaatilised ja julgeolekualased alternatiivid

Kuigi VWP pakub käegakatsutavat kasu, väidavad kriitikud, et USA võiks saavutada sarnaseid tulemusi ka muude diplomaatiliste kanalite kaudu. Näiteks on USA-l juba olemas õiguslikud mehhanismid viisade väljastamise peatamiseks riikidele, kes keelduvad oma kodanike tagasisaatmisest. Riigid, kes ei soovi teha koostööd USA sisserändeametnikega, ei ole tõenäoliselt nõus jagama ka julgeolekuandmeid, mistõttu on nad VWP jaoks kehvad kandidaadid.

Lisaks võiks kasutada muid diplomaatilisi vahendeid, näiteks kaubandus- või abilepinguid, et stimuleerida koostööd julgeolekuküsimustes ilma viisavabadusprogrammi laiendamata. VWP laiendamine ajal, mil USA seisab silmitsi ebaseadusliku sisserände kõrge tasemega ja vägivaldse ekstremismi kasvava ohuga, võib tekitada muret riikliku julgeoleku haavatavuse pärast.

Kokkuvõte: Katari kaasamine viisanõudest loobumise programmi

Katari kaasamine viisanõudest loobumise programmi tähistab olulist hetke tema suhetes Ameerika Ühendriikidega. Kuigi see peegeldab Katari kasvavat tähtsust rahvusvahelises diplomaatias ja majanduskoostöös, toob see esile ka võimalikud julgeolekuprobleemid viisavabadusprogrammis endas. Kuna viisavabadusprogrammiga liitub üha rohkem riike, on USA jaoks jätkuvalt probleemiks majandusliku ja diplomaatilise kasu ning range turvalisuse vajaduse tasakaalustamine.

Katari lisamine viisavabadusprogrammi näitab keerulist tasakaalu tugevate diplomaatiliste sidemete säilitamise ja riikliku julgeoleku tagamise vahel. Kuigi programm pakub eeliseid, toob see esile ka teatud haavatavusi, mis nõuavad pidevat hindamist ja haldamist.